Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, Kraków

Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, Kraków  
Miejscowość: Kraków
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: kultura / sztuka
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (3) Komentarze (0) Mapa
Wawelskie sale stanowią dziś wielką wartość, na szczególną uwagę zasługują komnaty gotyckie, królewskie apartamenty – sypialnie i ubieralnie, Sala Tronowa, Sala Senatorska, Sala Przeglądu Wojsk i wiele innych. Wspaniałe walory przedstawia katedra krakowska, występują w niej wszystkie obecne w Polsce style architektoniczne od romańskiego po secesję. Kościół ten był świadkiem wielu wspaniałych wydarzeń: koronacji królewskich, małżeństw dynastycznych, zwożono tu sztandary i zdobyczne trofea wojenne.
Ważnym miejscem w katedrze jest krypta, w której złożone są szczątki doczesne królów – od Władysława Łokietka po Augusta II, a także polscy bohaterowie narodowi – Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski czy Józef Piłsudski, pełni ona rolę „sanktuarium narodu polskiego”. W katedrze znajduje się brzmiący w wyjątkowych momentach dziejowych Dzwon Zygmunta. Wyjątkowego charakteru nadaje katedrze złota bryła znajdująca się nad Kaplicą Zygmuntowską. Warto także zwiedzić skarbiec, którego najcenniejszym zabytkiem jest Włócznia św. Maurycego.
Obecnie na Wawelu mieści się ogromne muzeum, liczne w ciekawe eksponaty i atrakcje. Całość została podzielona tematycznie na części: Prywatne Apartamenty Królewskie, Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, Sztukę Wschodu, Wawel Zaginiony, Katedrę Królewską oraz Smoczą Jamę.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych