Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Auschwitz-Birkenau, Oświęcim

Auschwitz-Birkenau, Oświęcim  
Miejscowość: Oświęcim
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Bielsko-Białej
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (2) Komentarze (0) Mapa
Oświęcim kojarzony będzie zapewne już na wieki z wielką tragedią jaka miała miejsce w znajdującym się dziś na obrzeżach tego miasta niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Dziś by upamiętnić straszną zbrodnie nazistów obóz udostępniony jest dla turystów.
Powstał on w 1940 r. jako obóz dla więźniów politycznych, zwłaszcza Polaków, dopiero z czasem został on rozbudowywany, a we wsi Brzezinka powstał obóz zagłady Auschwitz II (Birkenau) by stać się miejscem eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy. Gineli w nim również przedstawiciele innych narodowości, m.in. Cyganie, Rosjanie i Polacy, łącznie 1,5 mln. ludzi.
Na terenie obozu Auschwitz zachowało się 28 ceglanych budynków mieszkalnych. W części z nich znajdują się ekspozycja budząca często olbrzymie emocje, na wystawie znajdują się bowiem przedmioty odebrane więźniom, olbrzymia ilość: okularów, butów i dziecięcych zabawek. Kolejne tragiczne prawdy o okrucieństwie budzi ściana śmierci, krematorium oraz cela głodowa. W celi tej zmarł św. Maksymilian Kolbe – skazany na śmierć głodową za pomoc innemu skazanemu. Olbrzymi plac apelowy, który gromadził więźniów w swoim centrum ma szubienice, która miała pomieścić naraz 12 więźniów, na tej samej szubienicy powieszono w kwietniu 1947 r. komendanta obozu Rudolfa Hössa. Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu złożonego z materiałów, które nakręciła Armia Czerwona podczas wyzwalania obozu w 1945 r. Całość otoczona jest drutem kolczastym, a wejście do obozu wieńczy brama z cynicznym napisem „Arbeit mach frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.
W obozie Birkeanu zachowała się brama wjazdowa i rampa kolejowa na której wysiadali wszyscy eksterminowani. To tu dochodziło do pierwszej selekcji na osoby zdolne do pracy i te, które szły prosto na śmierć. Na terenie obozu znajdują się także ruiny krematoriów, komór gazowych oraz pozostałosci baraków, w których mieszkali więźniowie. Nie które z nich zostały odnowione, dzięki czemu możemy dowiedzieć się w jakich brutalnych warunkach byli oni przetrzymywani. Na końcu rampy znajduje się Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, przy którym organizowane są główne obchody i składane są wieńce.
Istniał także tzw. Obóz Auschwitz III, założony na potrzeby koncernu IG Farbenindustrie (zakłady Buna-Werke) w Manowitz. Miał on charakter ciężkiego, niewolniczego obozu pracy. Więźniowie byli wynajmowani przez niemieckie firmy i wyniszczani przy morderczej pracy.
Już w 1947 r. rząd Polski na wzniosek byłych więźniów objął byłe obozy zagłady ochroną prawną i utworzył w tym celu Muzeum Państwowe, które do dnia dzisiejszego chroni miejsce, opowiada historię i przestrzega nowe pokolenia.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych