Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Tatrzański Park Narodowy, Zakopane

Tatrzański Park Narodowy, Zakopane  
Miejscowość: Zakopane
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Zakopanego
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (13) Komentarze (0) Mapa
Tatrzański Park Narodowy istnieje od 1954 r., zaś od 1992 r. jest wpisany (wspólnie z słowackim parkiem) na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ma powierzchnię ponad 21 tys. ha i obejmuje cały obszar Tatr znajdujących się w Polsce. Tatry są najwyższymi i najbardziej stromymi górami Polski. Krajobraz parku charakteryzują poszarpane skalne szczyty i granie, strome urwiska, głębokie doliny, cyrki lodowcowe, żleby, jeziora i wartko płynące potoki. Najwyższy szczyt tego pasma – Rysy – liczy sobie 2499 m wysokości n.p.m.
Roślinność Tatr występuje w układzie piętrowym. Najniższe piętra – regla dolnego i górnego porośnięte są lasami bukowymi, jodłowymi, limbą i brzozą karpacką. Powyżej wysokości 1500 m n.p.m. rozpościera się kosodrzewina, która zabezpiecza zbocza gór przed erozją. Następne piętro zaczyna się na wysokości 1800 m n.p.m. i zajmują je hale. Od 2300 m n.p.m. roślinność prawie w ogóle nie występuje, są prawie nagie skały. Flora Tatr składa się z ok. 1000 gatunków, z których aż 200 występuje tylko w tym regionie. Są to takie charakterystyczne gatunki jak wierzchlina granitowa, skalnica tatrzańska czy szafran spiski.
Ciekawa i nietypowa jest także fauna Tatr. Żyją tu zwierzęta charakterystyczne dla regionów wysokogórskich np. kozice, świstaki i polniki tatrzańskie. Ptaki Tatr reprezentowane są przez orła przedniego, orlika krzykliwego, puchacza, a także gatunki alpejskie – pomurnika, świergotka górskiego i płochacza halnego.
W parku jest kilka szlaków przeznaczonych turystyki pieszej o łącznej długości 275 km. Szlaki są zróżnicowane ze względu na stopień trudności – od łatwych, po takie przeznaczone dla wprawnych turystów. Wybierając się na wycieczkę w Tatry warto zapoznać się z opisem szlaków, gdyż niektóre z nich są jednokierunkowe. W okresie zimowym Tatry są dobrym miejscem dla narciarzy. Wyznaczone są trasy zjazdowe Dolinie Bystrej, Dolinie Chochołowskiej oraz na Hali Gąsiennicowej. Tatry są ciekawe nie tylko ze względu na góry, ale także jako ostoja góralskiej tradycji. Można tu posłuchać góralskiej muzyki czy spróbować oscypków i bryndzy.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych