Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Łabajowa Skała, Bębło

Łabajowa Skała, Bębło  
Miejscowość: Bębło
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: tokan (119 pkt, 28 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (9) Komentarze (2) Mapa
Wieś Bębło położona jest 20 km od Krakowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w jej części zwanej Wyżyną Olkuską, w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Cały teren wsi wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Na terenie wsi Bębło znajdują się liczne ostańce skalne, aż 20 z nich uznane zostało za pomniki przyrody. Z najwyższych wzniesień Bębła, „Lasku” (468 m. n.p.m.) i „Łabajowej Skały” (434m. n.p.m.),
przy dobrej pogodzie można podziwiać piękno Tatr i panoramę Krakowa z Wawelem na czele. Bębło jako osada powstała pod koniec XIII w. i należała do Starostwa Ojcowskiego. Pierwsze udokumentowane naukowo ślady zorganizowanej pracy człowieka na terenie Bębła sięgają 4200 lat przed narodzeniem Chrystusa. Wiadomo, że w latach 4200-1700 p.n.e. były tu odkrywkowe kopalnie krzemienia. Po tamtych czasach pozostała w Bęble tylko nazwa przysiółka „Pod Krzemionką” i pojedyńcze okazy krzemienia w przysiółku „Lisieniec”. Na terenie wsi odkryto również znaleziska z późnego paleolitu w schronisku skalnym w Żytniej Skale i na stanowisku otwartym.
Znane jest aż 15 historycznych nazw Bębła, miedzy innymi: Bawel, Bambno, Bambnow, Bamble, Bambel, Bebil, Bylo, Bablo.
Po rozbiorach Bębło znalazło się w zaborze rosyjskim i było na jego skraju - wzdłuż południowej granicy Bębła biegła granica rosyjsko-austriacka. Podczas Drugiej Wojny Światowej Bębło dawało locum wysiedleńcom z Pomorza, Wielkopolski, a nawet rodzinom powstańców warszawskich.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych