Przylasek Rusiecki to teren prawie zapomniany przez Krakowian, a wystarczy jechać kilka kilometrów za Nową Hutę, aby poczuć się jak na Mazurach.
Przylasek Rusiecki mieści się w sąsiedztwie dawnych podkrakowskich wsi Wolica i Ruszcza, w starorzeczach Wisły. Kiedyś wydobywano tam żwir dla budowy kombinatu metalurgicznego, później woda wypełniła stare wyrobiska, a teraz to miejsce wypoczynku Krakowian.
Powstałe zbiorniki wodne obrosły roślinnością, okolicę zamieszkały ptaki i zwierzęta. Piaszczysto - trawiaste, rozległe plaże sprzyjają pobytowi nad wodą, czysta woda zachęca do kąpieli, cisza służy odpoczynkowi, a zarybione stawy są wymarzonym miejscem dla wędkarzy.
Wieś Przylasek powstała na terenie wyrąbanego lasu należącego do Ruszczy. Pierwsze informacje o istnieniu wioski Las Rusiecki pochodzą z 1782.
Przez wieki stanowiła ona kolejno własność rodzin: Branickich, Badenich i Popielów. W 1973 miejscowość została przyłączona do Krakowa.
W niedalekich Branicach znajduje się dwór rodziny Branickich (Braniccy herbu Gryf), w którym obecnie swoją siedzibę ma nowohucki oddział Krakowskiego Muzeum Archeologicznego, a eksponowane są przedmioty przedstawiające historię dworu oraz eksponaty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Nowej Huty.