Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Przylasek, Przylasek Rusiecki

Przylasek, Przylasek Rusiecki  
Miejscowość: Przylasek Rusiecki
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: tokan (119 pkt, 28 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (4) Komentarze (5) Mapa
Przylasek Rusiecki to teren prawie zapomniany przez Krakowian, a wystarczy jechać kilka kilometrów za Nową Hutę, aby poczuć się jak na Mazurach.
Przylasek Rusiecki mieści się w sąsiedztwie dawnych podkrakowskich wsi Wolica i Ruszcza, w starorzeczach Wisły. Kiedyś wydobywano tam żwir dla budowy kombinatu metalurgicznego, później woda wypełniła stare wyrobiska, a teraz to miejsce wypoczynku Krakowian.
Powstałe zbiorniki wodne obrosły roślinnością, okolicę zamieszkały ptaki i zwierzęta. Piaszczysto - trawiaste, rozległe plaże sprzyjają pobytowi nad wodą, czysta woda zachęca do kąpieli, cisza służy odpoczynkowi, a zarybione stawy są wymarzonym miejscem dla wędkarzy.
Wieś Przylasek powstała na terenie wyrąbanego lasu należącego do Ruszczy. Pierwsze informacje o istnieniu wioski Las Rusiecki pochodzą z 1782.
Przez wieki stanowiła ona kolejno własność rodzin: Branickich, Badenich i Popielów. W 1973 miejscowość została przyłączona do Krakowa.
W niedalekich Branicach znajduje się dwór rodziny Branickich (Braniccy herbu Gryf), w którym obecnie swoją siedzibę ma nowohucki oddział Krakowskiego Muzeum Archeologicznego, a eksponowane są przedmioty przedstawiające historię dworu oraz eksponaty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Nowej Huty.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych