Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Sokole Góry, Sokole Góry

Sokole Góry, Sokole Góry  
Miejscowo¶ć: Sokole Góry
 
Województwo: ¶l±skie
 
Lokalizacja: Okolice Katowic
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: Peteb (29 pkt, 73 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne ¶l±skie »
 
Opis Zdjęcia (6) Komentarze (0) Mapa
Rezerwat przyrody Sokole Góry – le¶ny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na południe od wsi Olsztyn w gminie Olsztyn (województwo ¶l±skie).
Rezerwat został utworzony w roku 1953 i zajmuje powierzchnię 215,95 ha i jest drugim po Dolinie Racławki największym rezerwatem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Rezerwat stanowi± wzgórza wapienne (m. in. Góra Pustelnica - najwyższe wzniesienie około 400m n.p.m., Puchacz, Donica, Karzełek, Knieja, Jodłowa, Setki) z bogatymi formami krasowymi (na powierzchni i podziemne – jaskinie: Olsztyńska i Wszystkich ¦więtych, Komarowa, Maurycego, Pod Sokol± Gór±, Studnisko i inne). Jaskinie s± wykorzystywane przez liczne gatunki nietoperzy jako miejsce hibernacji (snu zimowego). W Jaskini Studnisko znajduje się również kolonia rozrodcza (letnia) nocków dużych. Jest to jedna z dwóch w Polsce kolonii rozrodczych nietoperzy zlokalizowanych pod ziemi± – na północ od Alp i Karpat kolonie takie formuj± się zwykle na strychach budynków lub (w przypadku innych gatunków) w dziuplach drzew. W Jaskini Pod Sokol± Gór± znalazły swoj± ostoję dwa gatunki chrz±szczy (Choleva aquilonia gracilenta i Catops tristis infernus), będ±ce reliktami ostatniego zlodowacenia. Korzystaj± one z utrzymuj±cej się tam przez cały rok temperatury +3°C. Chronione s± też lasy (buczyna sudecka i storczykowa oraz gr±d) porastaj±ce zbocza wzgórz.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczaj± własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleźć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych