Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Cerkiew Prawosławna z 1890r., Tomaszów lubelski

Cerkiew Prawosławna z 1890r., Tomaszów lubelski  
Miejscowość: Tomaszów lubelski
 
Województwo: lubelskie
 
Lokalizacja: Okolice Lublina
 
Kategoria: zabytek / muzeum
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: Cerkiew (8 pkt, 212 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne lubelskie »
 
Opis Zdjęcia (3) Komentarze (0) Mapa
Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest położona w samym centrum Tomaszowa Lubelskiego. Świątynia pełni rolę wizytówki miasta. Z pewnością jest atrakcją turystyczną dla każdego kto przyjeżdża do Tomaszowa Lubelskiego i pragnie zgłębić wiedzę na temat prawosławia. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należący do świętych najbardziej czczonych w Cerkwi prawosławnej. Wierni zwracają się do niego w modlitwie w wielu intencjach, uważają go za szczególnego orędownika w różnych chorobach. Uważany jest za sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot. Nie trudno się zatem domyśleć, że to właśnie św. Mikołaj jest patronem świątyni prawosławnej w Tomaszowie Lubelskim.
Prawosławie pojawiło się na tomaszowskiej ziemi w XIV w. i od tamtego czasu funkcjonowały parafie: św. Archanioła Michała – Parafia Rogóżniańska (1531r.), Zaśnięcia Bogurodzicy (od 1690r.), św. Jerzego, św. Mikołaja (od 1689r.), św. Dymitra – kaplica cmentarna (1905r). Cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja powstawała w latach 1883 – 1890 w czasie największego rozkwitu Prawosławia na tych ziemiach, gdzie było 43000 wiernych w powiecie Tomaszowskim. W tamtym czasie władze wystarały się o pozwolenie oraz niezbędne środki na budowę nowego obiektu sakralnego. Budynek zaprojektowano w stylu neorosyjsko – bizantyjskim, zgodnym z ówczesnymi trendami architektonicznymi. Za całość przedsięwzięcia odpowiadał ks. Korneliusz Gierasimowicz. Prace budowlane trwały siedem lat. Nadzór budowlany sprawował Konstanty Drozdowski i Gabriel Arbuzow. Do dzisiaj zachował się przepiękny ikonostas, którego autorem był mistrz Kuźma Morozow. Świątynie wyświęcono w 1890 r. i od tego momentu rozpoczęto sprawowanie nabożeństw. Ks. Korneliusz Gierasimowicz był założycielem Bractwa ku czci św. Jerzego – (patrona poprzedniej świątyni), które po powstaniu nowej cerkwi p.w. św. Mikołaja, rozszerzyło swoją strukturę, w tamtym czasie liczyło 95 osób i dalej kontynuowało swoją działalność. Stowarzyszenie posiadało bracką herbaciarnię (z ros. czajnia), jej budynek istnieje do dzisiaj, jednak obecnie posiada nie co inny charakter.
Cerkiew jest murowana, trójdzielna z kopułą nad nawą i czterema wieżyczkami imitującymi kopułki z kokosznikami wokół hełmów. Cerkiew posiada unikalną zewnętrzną polichromię z wizerunkami świętych, ciekawą bryłę architektoniczną, odrestaurowany ikonostas oraz specyficzny dla prawosławia klimat.
Głównymi świętami parafii są święta: Św. Mikołaja (obchodzone 22 maja i 19 grudnia) oraz Święto Chrztu Pańskiego (19 stycznia) – znane w Tomaszowie jako Święto Jordanu. Na terenie parafii funkcjonują liczne cmentarze, którymi opiekuje się miejscowy prawosławny duchowny. Pomimo niewielkiej społeczności parafian, na przestrzeni 25 lat wiele zmieniło
się w tomaszowskiej cerkwi. W 2003 roku ukończono renowację najstarszej
400 - letniej ikony Bogurodzicy. Parafia od 2005 r. jest współorganizatorem Dni Muzyki Sakralnej, odbywającej się w ostatnią sobotę lipca. Świątynia, niestety, wymaga remontu. Z tego względu od jesieni 2008 roku trwają prace remontowe tomaszowskiej świątyni. Niestety koszt prac przerasta możliwości finansowe niewielkiej społeczności prawosławnych mieszkańców miasteczka. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania parafialnego blogu – www.cerkiewtomaszow.bloog.pl. Znajduje się na nim wiele interesujących informacji na temat historii świątyni, prawosławia na ziemi tomaszowskiej, żywot patrona parafii wraz z akatystem w języku polskim. Odświeżony blog został wzbogacony ponadto o fotografie wnętrza świątyni, relację z bieżących remontów, święta Jordanu 2011r oraz wygląd Cerkwi na starych pocztówkach w bogatej galerii zdjęć. Na stronie znajduję się zakładka w której możemy wirtualnie zwiedzić świątynię. Wirtualny spacer jest prezentacją multimedialną, stającą się elementem kreowania nowoczesnego wizerunku naszego miasta. Zachęcamy do obejrzenia wnętrza cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim.
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Cerkiew Prawosławna z 1890r., Tomaszów lubelski
 
- SUSIEC - Rezerwat Przyrody SZUMY , Susiec
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych