Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

EKOCENTRUM ICPPC, Stryszów

EKOCENTRUM ICPPC, Stryszów  
Miejscowość: Stryszów
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Krakowa
 
Kategoria: edukacja
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: amidale (19 pkt, 96 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (14) Komentarze (0) Mapa
Turyści odwiedzający Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską lub kierujący się w stronę królowej Beskidów – Babiej Góry, często szukają ciekawych obiektów turystycznych, żeby poszerzyć swoją wiedzę o tym regionie. I mają rację, bo przecież atrakcje powiatu wadowickiego to nie tylko znany wszystkim Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, pątnicze Dróżki w Kalwarii Zebrzydowskiej czy leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Lanckorona.

Jedną z mniej znanych, a wartych odwiedzenia, atrakcji powiatu wadowickiego jest EKOCENTRUM ICPPC zlokalizowane w Stryszowie.

W 2002 roku Fundacja ICPPC (Miedzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi) postanowiła podjąć działania w kierunku praktycznej promocji ekologicznych technologii i ekologicznego stylu życia, oraz dziedzictwa kulturowego i biologicznego polskiej wsi.. W tym celu stworzono EKOCENTRUM ICPPC. Jego uruchomieniu przyświecało założenie, iż najlepszym sposobem na przekonanie do ekologicznych technologii jest pokazanie, że działają one również w Polsce, w miejscowych warunkach, a ich stosowanie jest opłacalne.

EKOCENTRUM to pierwsza w Polsce placówka edukacyjno-pokazowa poświęcona ekologicznym technologiom i zgodnemu z naturą, zdrowemu stylowi życia. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak:

- ekodom z gliny i słomy zasilany energią słoneczną przetwarzaną przez 22 moduły fotowoltaiczne o mocy 2,5 kW, zamontowane na dachu budynku, pełniącego rolę sali konferencyjnej;
- kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody,
- półkolistą szklaną werandę, która umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń. Światło słoneczne wpadające przez okna w dzień nagrzewa posadzkę akumulacyjną, która nocą oddaje ciepło do reszty budynku;
- świetliki rurowe do oświetlania ciemnych wnętrz,
- przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków z kaskadą, za pomocą której oczyszczona woda jest napowietrzana i odprowadzana do oczka wodnego,
- sferyczną szklarnię, która oszczędza o 20% energii więcej niż tradycyjna,
- elektrownię wiatrową.

Wszystkie urządzenia pracują np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia, lub oczyszczając ścieki. Praktycznie działające urządzenia bardzo ułatwiają zrozumienie zasad ich działania. Ważnym aspektem stosowania takich ekologicznych rozwiązań technicznych jest też ekonomiczne użytkowanie wody i energii elektrycznej, co powoduje pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego.

Przy EKOCENTRUM znajduje się ekologiczny ogródek warzywny i ziołowy. Zobaczyć można też tradycyjne rasy zwierząt hodowanych na polskiej wsi, takie jak kury zielononóżki i owce wrzosówki.

W trakcie wizyty w EKOCENTRUM można również odwiedzić ekologiczne gospodarstwo rolne oraz spróbować smacznych i zdrowych dań, przygotowanych z produktów lokalnych.

EKOCENTRUM oferuje również zwiedzającym szeroki wybór warsztatów, na których poznać mogą sekrety tradycyjnego rękodzieła, zdrowego stylu życia i ekologicznego budownictwa, oraz wykładów propagujących ekologiczne rozwiązania wielu problemów dotykających współczesnego człowieka.

Placówkę odwiedzają liczne grupy dzieci i młodzieży szkolnej, oraz dorośli zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi wykorzystującymi alternatywne źródła energii lub zdrowym, ekologicznym stylem życia. Większość z nich staje się ambasadorami ekologii w swoich domach i szkołach. A zdobyte w EKOCENTRUM umiejętności np. wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, wianków i palm, wyplatania koszyków czy wykonywania tradycyjnych przetworów pozwalają wierzyć, że tradycja polskiej wsi będzie kultywowana również przez następne pokolenia.

Więcej informacji o EKOCENTRUM ICPPC znaleźć można na stronie www http://eko-cel.pl

 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych