Jodłówka to wieś położona w odległości 4 km od Pruchnika, na zachodnich krańcach gminy. Rozciąga się na przestrzeni 5 km wzdłuż doliny potoczku Jodłówka, dopływu rzeki Mleczki oraz na malowniczych pierwszych wzniesieniach północnej krawędzi Pogórza Dynowskiego, gdzie widnieją stoki pasma Bukowego Grabu z Mechową Górą (447 m n.p.m.)
W tutejszym kościele parafialnym czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia. Przed tym obrazem klękają ludzie, którzy stracili już wszelką nadzieję. Obraz Pochodzi z początku XVII wieku. Jest dziełem anonimowego malarza, prawdopodobnie ze szkoły lwowskiej. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Według jednej z wersji obraz przywędrował na te tereny z zamku Herburtów w Dobromilu na Ukrainie wraz z żołnierzami Rzeczpospolitej w czasie wojen kozackich i tatarskich.
Miejscowa tradycja podaje, że początkowo obraz wisiał na drzewie w pobliżu zródełka, którego wodę uważa się za uzdrawiającą. Cudowna moc obrazu objawiła się pewnego lata, gdy uboga wdowa przyniosła małego synka ukąszonego przez żmiję. Gorącą modlitwą uprosiła u Matki Bożej zdrowie dla dziecka. Po tym zdarzeniu nad zródełkiem wzniesiono drewnianą kaplicę, do której przeniesiony został obraz.
Jego kult stawał się coraz głośniejszy.W XVIII wieku (1772 r) wybudowano nową kaplicę tuż obok zródełka, a wyżej kościółek murowany z surowego kamienia i umieszczono w nim obraz. Do Matki Bożej Pocieszenia przybywały coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, zarówno katolicy obrz?dku łacińskiego jak i grekokatolicy. W 1774 r. papież Klemens XIV udzielił dla tej kaplicy odpustu zupełnego na poniedziałek i wtorek po Zesłaniu Ducha świętego. Odpust ten obchodzono przez wiele lat, pózniej został zredukowany do jednego dnia. Pius IX ustanowił odpust M.B.Pocieszenia (ostatnią niedzielę sierpnia). W 1870 r. zakończono budowę nowego kościoła. Pierwszym stałym duszpasterzem w Jodłówce był ks. Tomasz Kapinowski . W 1899 r. jego miejsce zajął ks. Aleksander Pawłowski, który poszerzył kościół, pokrył wnętrze polichromią, a nad zródełkiem wzniósł stylową obudowę w formie kaplicy. Jego staraniem Jodłówka została pełnoprawną parafią Bp. Józef Sebastian Pelczar który konsekrował świątynię w 1907r. Zaczęto też czynić w 1932r. przygotowania do koronacji Cudownego Obrazu. Wojna jednak przerwała plany.
Dopiero 31 sierpnia 1975 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu przygotowana przez ks. Franciszka Pelczara, a przeprowadzona przez ks. Stanisława Mokrzyckiego. Dokonał jej ks. kardynał Karol Wojtyła. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 600-lecia diecezji przemyskiej. Kult obrazu wzrósł po jego koronacji. 22 pa?dziernika 1987 r., tzw." nieznani sprawcy" ograbili w zuchwały sposób cudowny obraz z koron o znaczącej wartości sakralnej.
Ojciec święty Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny, 2 czerwca 1991r., dokonał w Rzeszowie rekoronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Przybywający tu pielgrzymi, dla których wiara stanowi sens życia doznają różnych łask lub cudownych uzdrowień.
Od 1991 roku w Jodłówce nastąpiło ponad 90 uzdrowień. Nie każde z nich jest dostateczne udokumentowane bo ludzie nie idą po zaświadczenie do lekarza, sami cieszą się szczęściem, wracają, aby podziękować. Ale ciągle następni przyjeżdżają pokłonić się Matce Bożej Pocieszenia i uprośić łaskę. W roku 2000 przypałda 25-ta Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu.