Dodaj miejsce Zarejestruj się
 
 
 
Miejsca
 
 
 
   
 
  Dodaj ciekawe miejsce
 
 
 
 

Gorczański Park Narodowy, Niedźwiedź

Gorczański Park Narodowy, Niedźwiedź  
Miejscowość: Niedźwiedź
 
Województwo: małopolskie
 
Lokalizacja: Okolice Zakopanego
 
Kategoria: przyroda / natura / las / park
 
Ocena: 0 0 0 0 0 oceń
 
Zaloguj się, aby móc ocenić miejsce.
 
Dodane przez: karolina12-345 (309 pkt, 12 miejsce / 1146)
 
Zobacz też: Ogłoszenia turystyczne małopolskie »
 
Opis Zdjęcia (6) Komentarze (0) Mapa
Gorczański Park Narodowy założony został w 1981 r. Ochroną objęte zostało ok. 7030 ha terenów Gorców, w tym najwyższe grzbiety gór: Turbacz-Gorc i Turbacz-Kudłoń.
Park niemal całkowicie porośnięty jest lasami. W dolnych partiach przede wszystkim bukowo-jodłowymi, w wyższych zaś świerkowymi. Ze względu na niewielkie różnice wysokości w parku mamy tylko dwa piętra klimatyczne: regiel dolny i górny. Na pojawiających się między lasami polanach widać pozostałości popularnego niegdyś w Gorcach pasterstwa – pozostawione przez miejscową ludność szałasy. Wypas owiec miał miejsce w Gorcach od XIV w. i zanikł dopiero w połowie XIX w. na skutek wprowadzenia ograniczeń w karczowaniu lasów.
Na terenie parku spotkać można ok. 800 roślin naczyniowych. Wśród nich występują objęte ochroną krokusy, przebiśniegi, dziwięćsiły, śnieżyczki oraz storczyki. W Gorcach znajduje się także jedyne w Polsce stanowisko występowania podejźrzona lancetowatego, rzadkiego gatunku paproci. Gorczańska przyroda szczególnie atrakcyjna jest w okresie wiosny i jesieni. Od marca do maja lasy i łąki wypełniają się różnobarwnymi kwiatami, we wrześniu i październiku zaś bukowe lasy przybierają kolor czerwony.
Zwierzęta reprezentuje ok. 120 gatunków kręgowców oraz 700 gatunków bezkręgowców. Szczególnie powszechne jest występowanie salamandry plamistej, która stała się symbolem parku. Zwiedzając park spotkać można też liczne gady: jaszczurki żyworodne, padalce, żmije zygzakowate, i zaskrońce. Z ssaków zamieszkują tam przede wszystkim jelenie i sarny, rzadziej niedźwiedzie, rysie i wilki. W parku można zaobserwować także wiele gatunków ptaków. Występują tu zarówno niewielkie ptaki polne: świergotek łąkowy i białożytka, jak i drapieżniki: myszołów, jastrząb i krogulec.
Park najlepiej zwiedzać podczas pieszych wędrówek. Gorce nie należą do trudnych gór – niewielkie wysokości oraz łagodne podejścia nadają się także dla mniej doświadczonych turystów. Na terenie parku wyznaczono 65 km szlaków pieszych prowadzących przez najciekawsze rejony parku. Sam park nie posiada żadnej bazy noclegowej. Jedyną możliwością na terenie parku jest rozbicie namiotu na jednym z dwóch miejsc biwakowych. Jednak w najbliższej okolicy bez problemu można skorzystać ze schronisk, gospodarstw agroturystycznych czy pensjonatów
 
 
 
Zobacz też Inne ciekawe miejsca
 
Inne ciekawe miejsca w okolicach miejsca: Gorczański Park Narodowy, Niedźwiedź
 
- Beskid Wyspowy Ćwillin, Gruszowiec
 
- Góra, Słopnice
 
- Sanktuarium MB Ludźmierskiej - Gaździny Podhala, Ludźmierz
 
- Turbacz, Nowy Targ
 
 
 
 
Najaktywniejsi użytkownicy
 
  3033 pkt
 
  Adam-turysta
 
  2106 pkt
 
  toja1358
 
  916 pkt
 
  tallar6
 
  740 pkt
 
  Blitzkrieg
 
  648 pkt
 
  emes
 
 
 
 
Zobacz też
 
Ogłoszenia turystyczne w Polsce
 
 
 
 
ZaMiasto.com.pl - miejsca, zabytki, atrakcje
 
Witamy na serwisie ZaMiasto.com.pl. Jest to portal tworzony przez użytkowników, którzy zamieszczają własne propozycje (opisy, zdjęcia, komentarze, mapy) ciekawych miejsc do odwiedzenia. Znajdziesz tu propozycje zabytków, muzeów, miejsc nad jeziorami, do wypoczynku, zamków, szczytów górskich i innych atrakcji, które warto odwiedzić. Skorzystaj z mapy Polski lub wyszukiwarki, żeby znaleŸć propozycje ciekawych miejsc i zabytków.
 
Miejsca w lesie i nad jeziorem
 
Kontakt       Polityka prywatnosci       Polityka cookies       Regulamin       Reklama       Inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć serwisów internetowych